ZnajdźPomoc: Czytelnia

Czytelnia

Najnowsze wpisy:

Wpisy 1-10 z 1175.
Nie wiesz co powiedzieć? Powiedz dokładnie to. Psychoonkolog tłumaczy, jak rozmawiać, kiedy brakuje słów (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia, Rodzina)
, poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:16
Tagi: onkologia, psychoonkologia

Wiem, co czujesz. Wszystko się jakoś ułoży. Walcz, nie poddawaj się! Trzy zdania, które w zasadzie niewiele znaczą. Ot frazeologiczne wypełniacze, po które sięgamy, kiedy brakuje rozsądnych słów pocieszenia. W setkach błahych, codziennych kontekstów bywają nieszkodliwe. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy naprzeciwko siedzi mama, siostra czy koleżanka chora na raka, a my wiemy, że nawet w procencie nie zdajemy sobie sprawy, przez co przechodzi; że wiedzę na temat dalszego biegu wypadków posiada, w najlepszym razie, bliżej nieokreślona “opatrzność”; że zagrzewanie do walki brzmi w tym kontekście co najmniej okrutnie. A jednak tak mówimy.
Więcej...

Zaburzenia odczuwania smaku i zapachu (Dział: Osoby chore)
Aleksandra Będziak, poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:13
Tagi: onkologia, żywienie

Wskazówki żywieniowe w wybranych dolegliwościach występujących u chorych leczonych onkologicznie (chirurgia, chemio- i radioterapia).
Więcej...

Znajomość objawów może ci uratować życie. Ten typ raka trudno wykryć podczas regularnych badań (Dział: Zdrowie, Psychoonkologia, Osoby chore)
, poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 16:07
Tagi: nowotwór, profilaktyka, objawy

Wiedza ratuje życie - z tym stwierdzeniem zgodzą się zapewne lekarze wszystkich specjalności. W wielu przypadkach, poza znajomością charakterystycznych objawów i uważną obserwacją własnego organizmu, my jako pacjenci, mamy jednak dodatkowe wsparcie w postaci badań przesiewowych. Jeśli stawiamy się na nich regularnie, możemy, z różnym, choć z reguły - całkiem sporym, prawdopodobieństwem założyć, że daną chorobę uda się wykryć we wczesnej fazie. Ta zasada nie dotyczy jednak jednego z najbardziej niebezpiecznych nowotworów kobiecych - raka jajnika.
Więcej...

Czym jest i jak działa chemioterapia? (Dział: Zdrowie, Psychoonkologia, Osoby chore)
, poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 16:02
Tagi: rak, nowotwór, chemioterapia, leczenie

W 2014 r. w Polsce do rejestru nowotworów złośliwych zgłoszono 159,2 tys. nowych zachorowań (Krajowy Rejestr Nowotworów). Jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów jest chemioterapia.
Więcej...

Chemoprewencja - w jaki sposób może ochronić przed nowotworem? (Dział: Psychoonkologia, Osoby chore, Zdrowie)
, czwartek, 5 kwietnia 2018, 17:48
Tagi: nowotwór, profilaktyka, chemoprewencja

Chemoprewencja to stosowanie naturalnych lub syntetycznych związków chemicznych, które mogą chronić przed nowotworami. Ludzki organizm wykorzystuje pewne składniki pokarmowe, a także substancje, które sam produkuje, by chronić własne tkanki przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku normalnie toczących się procesów przemiany materii.
Więcej...

Rodzina wobec choroby nowotworowej pacjenta (Dział: Psychoonkologia)
, wtorek, 3 kwietnia 2018, 08:59
Tagi: psychoonkologia, rodzina

Pierwsze sto dni po usłyszeniu diagnozy „rak” to dla chorego i jego rodziny czas, w którym panuje ogólny kryzys egzystencjalny. To psychiczne, fizyczne i duchowe „trzęsienie ziemi” – trudny okres uświadamiania sobie, że już nic nie będzie takie, jak dawniej oraz próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Na tym etapie pojawiają się uporczywe pytania, na które zazwyczaj brak jest odpowiedzi. Najczęstsze z nich to: „Za co to wszystko?”, „Dlaczego my”, „Gdzie jest Bóg?”. Rodzina, podobnie jak chory, potrzebuje czasu, aby choć trochę oswoić się z zaistniała sytuacją.
Więcej...

W celi ze stereotypami i uprzedzeniami (Dział: Psychologia)
, wtorek, 27 marca 2018, 18:47
Tagi: psychologia, stereotypy

W życiu codziennym każdy z nas posługuje się pewnymi przekonaniami, stereotypami, a czasami nawet i uprzedzeniami. Wpływają one na nasze myśli, emocje i zachowania determinując to, jak postrzegamy otoczenie. Stanowią one swego rodzaju schematy czy wzory, zgodnie z którymi widzimy świat wokół nas i zjawiska społeczne w nim występujące.
Więcej...

Skutki zdrowotne u ofiar przemocy (Dział: Przemoc, Psychologia)
, wtorek, 27 marca 2018, 18:44
Tagi: przemoc, zdrowie

Ofiary przemocy często borykają się z ostrymi i przewlekłymi problemami zdrowotnymi: neurologicznymi, kardiologicznymi, chirurgicznymi i gastrologicznymi. Podstawowym bezpośrednim skutkiem zdrowotnym są różne uszkodzenia ciała – następstwa pobić.
Więcej...

Dla zdrowia stawów (Dział: Seniorzy, Zdrowie)
, poniedziałek, 19 marca 2018, 11:07
Tagi: dieta, stawy

To, z czym borykali się do niedawna seniorzy, atakuje ze zdwojoną siłą również najmłodszych. Zawartość talerzy warunkuje nie tylko prawidłowy rozwój masy kostnej i chrząstki stawowej, ale determinuje jej stan, gdy ciało osiągnie już dojrzałość biologiczną.
Więcej...

Czy smartfony zniszczyły pokolenie? (Dział: Rodzina)
, poniedziałek, 19 marca 2018, 10:52
Tagi: rodzina, technologie, uzależnienia

Postmillenialsi czują się swobodniej on-line, niż imprezując gdzieś na zewnątrz i dlatego dzisiejsza nastoletnia młodzież jest fizycznie bezpieczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak biorąc pod uwagę zdrowie, ci młodzi ludzie są na skraju kryzysu psychicznego.
Więcej...