ZnajdźPomoc: Czytelnia

Czytelnia

Najnowsze wpisy:

Wyświetlono rezultaty 1-10 z 1034.
Najtrudniejszy pierwszy krok – jak zacząć? (Dział: Sport)
Daria Michalik, wtorek, 31 października 2017, 13:28
Tagi: sport, aktywność, wysiłek

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej do Twojego życia. Liczą się nawet drobne dawki aktywności – jeżeli tylko trwają co najmniej 10 minut i są wykonywane na poziomie od umiarkowanego do intensywnego.
Więcej...

Relacje jako antidotum na samotność (Dział: Zaburzenia Psychiczne)
Daria Michalik, poniedziałek, 30 października 2017, 13:47
Tagi: samotność, zaburzenia, psychiczne

W pewnych grupach społecznych depresja dotyka aż 60% osób. Skala tego zjawiska jest zatrważająca, a współczesny świat utrudnia przeciwdziałanie mu. Z praktyki psychoterapeutycznej wynika, że nie tylko towarzyszy ona schorzeniom takim jak np. depresja, ale wręcz może być jednym z ich źródeł. Przed samotnością można jednak się uchronić. W jaki sposób?
Więcej...

Jak postępować w zaburzeniach smaku? (Dział: Osoby chore, Seniorzy)
Daria Michalik, piątek, 27 października 2017, 14:06
Tagi: zaburzenia, osobychore, jedzenia

Smak jest podstawowym zmysłem, za pomocą którego odbieramy jakość spożywanego pokarmu. Za odbiór wrażeń smakowych odpowiedzialne są kubki smakowe obecne w jamie ustnej – na języku, podniebieniu, w krtani, górnej części przełyku oraz na wargach i wewnętrznej części policzków. Wrażenia smakowe są kombinacją czterech smaków: słodkiego, słonego, kwaśnego oraz gorzkiego. Od niedawna mówi się również o występowaniu piątego smaku – umami, charakterystycznego dla glutaminianu sodu.
Więcej...

Kompulsywne objadanie się – nowe zaburzenie psychiczne (Dział: Zaburzenia Psychiczne)
Daria Michalik, czwartek, 26 października 2017, 13:36
Tagi: zaburzenia, jedzenie, psychiczne, kompulsja

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne włączyło kompulsywne objadanie się do klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Do tej pory na liście znajdowały się anoreksja i bulimia oraz spotykana ostatnio coraz częściej wśród młodych ludzi ortoreksja, czyli chorobliwe przestrzeganie restrykcyjnych zasad dotyczących zdrowego odżywiania. Naukowcy są jednak zgodni – to choroba, która od pewnego czasu dotyka zdecydowanie większą liczbę pacjentów niż pozostałe zaburzenia odżywiania. Na najważniejsze pytania dotyczące kompulsywnego objadania się odpowiada psychodietetyk, Natalia Ciesielczuk.
Więcej...

Jak odróżnię umiarkowaną aktywność fizyczną od intensywnej? (Dział: Sport)
Daria Michalik, środa, 25 października 2017, 13:13
Tagi: sport, wysilek, fizyczny

Intensywność aktywności fizycznej odnosi się do ilości wysiłku potrzebnego do wykonania danej aktywności. Intensywność dotyczy zatem tego, jak ciężko dana osoba musi pracować, żeby wykonać daną aktywność.
Więcej...

Rodzina z dzieckiem z chorobą rozrostową układu krwiotwórczego – perspektywa matki (Dział: Psychoonkologia)
Daria Michalik, wtorek, 24 października 2017, 17:05
Tagi: psychoonkologia, choroba, rozrostowa, układ, krwiotworczy

Według literatury przedmiotu rak u dzieci i młodzieży występuje stosunkowo rzadko, stanowiąc ok. 1% nowotworów złośliwych w populacji ogólnej [1]. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości (po wypadkach, urazach i zatruciach) przyczyną śmierci wśród dzieci i młodzieży i odpowiadają za 14% wszystkich zgonów [2, 3]. Biorąc pod uwagę częstość występowania różnych nowotworów u dzieci od urodzenia do 14. roku życia, na pierwszym miejscu należy umieścić białaczkę (33,9% zachorowań), na drugim guzy ośrodkowego układu nerwowego (22,2%), a na trzecim chłoniaki (11,8%) [1].
Więcej...

Matka i inne role kobiety (Dział: Rodzina)
Daria Michalik, wtorek, 24 października 2017, 16:42
Tagi: rodzina, kobieta, matka

Kiedy zostajesz matką, nagle wiele się w twoim życiu zmienia. Pojawia się nowa tożsamość, zaczynasz wypełniać nową rolę. Chcesz, by twoje macierzyństwo było czasem pełnym szczęścia, spełnienia i radości, ale nowa tożsamość może nieść wiele trudności Dobra matka, zła matka i nie matka. Jaką matką jestem, jak mogę godzić rolę matki z innymi rolami w życiu?
Więcej...

Ortoreksja: objawy. Zrób test na ortoreksję (Dział: Zaburzenia Psychiczne)
Daria Michalik, wtorek, 24 października 2017, 13:43
Tagi: zaburzenia, psychiczne, ortoreksje

Czy zwyczaje żywieniowe mogą być przyczyną choroby? Tak, jeśli dbałość o zdrową dietę przeradza się w obsesję. Mówimy wtedy o ortoreksji. Schorzenie to po raz pierwszy zdiagnozował i opisał Steve Bratman. Ortoreksja jest groźnym zaburzeniem związanym z jedzeniem, a jej skutki mogą być równie drastyczne, co w przypadku anoreksji czy nieleczonej otyłości.
Więcej...

Rola matki w procesie wychowania dziecka - funkcje miłości macierzyńskiej (Dział: Rodzina)
Daria Michalik, poniedziałek, 23 października 2017, 16:38
Tagi: rodzina, matka, role

Mama. Jak to możliwe, że w tak wielu językach, tak odmiennych od siebie jak norweski, polski czy wietnamski określenie to brzmi tak samo? „Mama”. A jeśli nie tak samo to brzmienie pojęcia „matka” jest tak do siebie zbliżone? Mama, mom, maman, ma, mamma, majka, mamă, maminka, mamá, mamička...
Więcej...

W zdrowym ciele, zdrowy duch? (Dział: Zdrowie, Sport)
Daria Michalik, poniedziałek, 23 października 2017, 12:56
Tagi: zdrowie, duch, cialo

Liczne badania potwierdzają, że osoby, które dbają o swoje ciało, rzadziej cierpią na depresję
Więcej...