ZnajdźPomoc: Czytelnia

Czytelnia

Najnowsze wpisy:

Wpisy 1-10 z 1193.
Mapa przyjaznych ośrodków onkologicznych (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia)
, piątek, 15 czerwca 2018, 10:11
Tagi: nowotwór, leczenie, ośrodki

ONKOMAPA została stworzona przez Fundację Alivia we współpracy z chorymi na raka. To mapa przyjaznych ośrodków onkologicznych. Dzięki niej pacjenci z całej Polski mogą bezpłatnie korzystać z doświadczeń i opinii innych pacjentów.
Więcej...

Rozmowa z lekarzem lub pielegniarką (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia)
, piątek, 15 czerwca 2018, 10:08
Tagi: nowotwór, lekarz, informacje

Niektóre osoby chore na raka chcą wiedzieć wszystko na temat swojego stanu i metody leczenia. Inni zadowalają się informacjami ogólnymi. Od Was zależy ile otrzymacie informacji, ale istnieją pytania, na które odpowiedzi powinny znać wszystkie osoby poddane chemioterapii:
Więcej...

Gdzie jest najkrótsza kolejka do badania na NFZ? (Dział: Osoby chore, Seniorzy, Zdrowie)
, piątek, 15 czerwca 2018, 09:57
Tagi: NFZ, badania

Kolejkoskop.pl to nowatorski i wyczekiwany przez pacjentów portal, który ułatwia szybką diagnostykę. Dzięki temu praktycznemu informatorowi pacjenci mogą łatwo sprawdzić i porównać aktualne długości kolejek do wysokokosztowych badań obrazowych w różnych ośrodkach w całej Polsce. Kolejkoskop.pl wskazuje również użytkownikowi placówki na danym obszarze, w których kolejka do konkretnego badania jest najkrótsza.
Więcej...

Chemioterapia a emocje (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia)
, piątek, 15 czerwca 2018, 09:50
Tagi: nowotwór, chemioterapia, emocje

Chemioterapia może spowodować ogromne zmiany w życiu osobistym. Może wpływać na ogólny stan zdrowia, zagrozić ogólnemu samopoczuciu, zmienić codzienny plan zajęć i obciążyć relacje międzyludzkie. Nic dziwnego więc, że wiele osób czuje lęk, obawę lub złość w jakimś momencie leczenia.
Więcej...

Gdzie się leczyć - NFZ (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia, Osoby z niepełnosprawnościami, Seniorzy, Zdrowie)
, poniedziałek, 11 czerwca 2018, 15:37
Tagi: leczenie, NFZ

Często osoby chore nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy związanej z leczeniem. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiednią placówkę NFZ.
Więcej...

Instytut Diagnostyki i Leczenia Bólu w Warszawie – nowoczesne leczenie bólu nowotworowego (Dział: Osoby chore, Zdrowie)
, poniedziałek, 11 czerwca 2018, 15:21
Tagi: nowotwór, leczenie, ból

Choroba nowotworowa kojarzy się z bólem. I rzeczywiście – ocenia się, że około 75% chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. W grupie chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga 100%. W przypadku chorób nowotworowych najczęściej nie ma możliwości usunięcia przyczyny bólu, ważnym elementem leczenia jest jednak jego łagodzenie, co poprawia jakość i komfort życia pacjenta. Współczesna medycyna dysponuje narzędziami pozwalającymi na skuteczną walkę z bólem nowotworowym.
Więcej...

Zrozumieć chemioterapię (Dział: Osoby chore)
, poniedziałek, 4 czerwca 2018, 15:31
Tagi: nowotwór, chemioterapia

Chemioterapia jest metodą leczenia raka za pomocą leków-środków farmakologicznych. Leki te często zwane są: cytostatykami, "chemią".
Więcej...

Skutki uboczne chemioterapii (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia)
, poniedziałek, 4 czerwca 2018, 15:16
Tagi: chemioterapia, nowotwory

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane ze skutkami ubocznymi chemoterapii nie sądź, że jesteś osamotniony. Przed rozpoczęciem chemioterapii większość osób przejmuje się kwestią wystąpienia skutków ubocznych. Czy wystąpią u nich, a jeśli tak – to które. Po rozpoczęciu leczenia, osoby u których występują skutki uboczne chcą poznać najlepsze sposoby radzenia sobie z nimi. W rozdziale tym odpowiemy na kilka pytań odnośnie skutków ubocznych.
Więcej...

Choroby serca po nowotworze w dzieciństwie (Dział: Osoby chore, Psychoonkologia, Zdrowie)
, poniedziałek, 28 maja 2018, 13:23
Tagi: nowotwór, profilaktyka, serce

U osób po nowotworze złośliwym zdiagnozowanym w dzieciństwie, obserwuje się w wieku dorosłym wyższe ryzyko chorób serca i układu krążenia – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach European Heart Journal. Najprawdopodobniej jest to związane ze skutkami ubocznymi radioterapii czy chemioterapii.
Więcej...

Ogólne zalecenia żywieniowe w trakcie chemioterapii (Dział: Osoby chore)
, poniedziałek, 28 maja 2018, 12:22
Tagi: nowotwór, chemioterapia, dieta

W artykule opisujemy ogólne zalecenia żywieniowe w trakcie chemioterapii. Dieta powinna być wysokoenergetyczna, wysokobiałkowa i jednocześnie łatwostrawna (odpowiednio zbilansowana). Powinna zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych. Należy zwiększyć ilość posiłków w ciąg dnia (do 6 ? 8), równocześnie zmniejszając ich objętość. Potrawy powinny być urozmaicone, jak również powinny atrakcyjnie wyglądać i mieć miły zapach.
Więcej...