ZnajdźPomoc: Czytelnia

Czytelnia

Najnowsze wpisy:

Wyświetlono rezultaty 1-10 z 1000.
Optymizm i umiejscowienie kontroli zdrowia u chorych z nowotworem głowy i szyi a przystosowanie psychiczne do choroby (Dział: Psychoonkologia)
Daria Michalik, czwartek, 5 października 2017, 13:15
Tagi: psychoonkologia, nowotwór, leczenie, optymizm, kontrola

Nowotwory należą obecnie do coraz częściej występujących chorób. Jednocześnie rozwój medycyny sprawia, że czas przeżycia się wydłuża.
Więcej...

Poziom depresji i postrzeganego wsparcia społecznego u rodziców dzieci leczonych z powodu choroby nowotworowej (Dział: Psychoonkologia)
Daria Michalik, wtorek, 3 października 2017, 13:22
Tagi: psychoonkologia, nowotwór, depresja, dzieci, leczenie, wsparcie

Choroba nowotworowa dziecka stanowi wydarzenie kryzysowe dla całej rodziny. Wiadomość o zagrażającym życiu rozpoznaniu staje się dla rodziców ciężkim doświadczeniem emocjonalnym [1, 2]. W początkowym okresie diagnozy i ostrego leczenia może występować szok i niedowierzanie, u części rodziców pojawia się zaprzeczenie, złość, smutek i poczucie winy [3, 4]. Reakcje na chorobę i proces leczenia różnią się i zależą zarówno od etapu leczenia dziecka, jak i charakterystyki samych rodziców. Najsilniejsze emocje towarzyszą zazwyczaj ostremu okresowi diagnostycznemu i początkowi leczenia [5].
Więcej...

Jedz gorzką czekoladę codziennie. Zachowasz zdrowie i młodość (Dział: Zdrowie)
Daria Michalik, poniedziałek, 18 września 2017, 14:30
Tagi: zdrowie, czekolada, gorzka

Gorzka, ciemna czekolada jest najzdrowsza ze wszystkich czekolad. Nie tylko dobrze smakuje i poprawia nastrój, ale działa też antynowotworowo, chroni naszą pamięć i opóźnia starzenie. Jej korzystny wpływ na zdrowie jest potwierdzony naukowo.
Więcej...

Kłamcy patologiczni, Tomasz Witkowski (Dział: Psychologia, Zaburzenia Psychiczne)
Daria Michalik, piątek, 15 września 2017, 12:59
Tagi: psychologia, patologiczni, klamcy

O niektórych ludziach mówimy: to urodzony kłamca. Czy rzeczywiście można przyjść na świat wyposażonym w zdolności ułatwiające wprowadzanie innych w błąd?
Więcej...

Kurator dla osoby niepełnosprawnej (Dział: Osoby z niepełnosprawnościami, Rodzina)
Daria Michalik, piątek, 15 września 2017, 12:57
Tagi: niepelnosprawni, kurator, sad

Dla osoby niepełnosprawnej, która potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub załatwienia poszczególnej sprawy, sąd opiekuńczy może ustanowić kuratora (kurator dla osoby niepełnosprawnej).
Więcej...

Wskazania do rehabilitacji, opieki i inne (Dział: Osoby z niepełnosprawnościami, Seniorzy)
Daria Michalik, piątek, 15 września 2017, 12:54
Tagi: rehabilitacja, niepelnosprawni, opieka, wskazania

W orzeczeniu o niepełnosprawności i w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności znajdują się wskazania, które uwzględniają indywidualną sytuację danej osoby i są podstawą do ubiegania się o świadczenia i inne formy pomocy przysługujące osobom niepełnosprawnym.
Więcej...

Lekarz, pacjent i… dr Google (Dział: Osoby chore)
Daria Michalik, piątek, 15 września 2017, 12:00
Tagi: google, osobychore, dr

Era Internetu rozpoczęła się w Polsce 17 sierpnia 1991 r. Tego dnia wysłano pierwsze e-maile z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze [1]. Od tego czasu zauważalnie rośnie liczba użytkowników Internetu. Na pytanie: „Czy korzysta pan(i) z Internetu (stron internetowych, poczty e-mail, komunikatora internetowego itp.) przynajmniej raz w tygodniu?” w roku 2002 odpowiedzi twierdzącej udzieliło 17% respondentów z reprezentatywnej próby ogólnopolskiej. W 2013 r. już 60% Polaków przyznawało się do regularnego korzystania z Internetu [2]. Spodziewać się można dalszego wzrostu liczby jego użytkowników, co wynika z faktu wkraczania w dorosłość kolejnych pokoleń, które będą przyzwyczajone do korzystania z tego medium już od dzieciństwa. Aktualnie odsetek korzystających regularnie z Internetu wśród osób w wieku 18–24 lat sięga 93%, w wieku 25–34 lat 88%. Dla porównania, w grupie osób w wieku 65 lat i starszych jest ich tylko 11% [2]. Wydaje się, że proporcjonalny do wzrostu liczby osób korzystających z Internetu w ogóle jest również wzrost liczby użytkowników serwisów dotyczących zdrowia. W 2005 r. ze stron internetowych dotyczących tej tematyki korzystało niecałe 2 miliony Polaków, w roku 2010 już ponad 8 milionów [3]. Internet bardzo wiele oferuje w obszarze zdrowia – począwszy od wyszukiwarek aptek i przychodni, poprzez porady ekspertów, fora dyskusyjne, blogi osób chorych, wirtualne grupy wsparcia, testy, encyklopedie, a skończywszy na stronach internetowych poświęconych konkretnym zagadnieniom związanym ze zdrowiem (np. dieta, aktywność, profilaktyka) oraz chorobom i lekom.
Więcej...

Wpływ atmosfery w rodzinach pochodzenia na osoby (później) bezdomne (Dział: Rodzina, Psychologia)
Daria Michalik, piątek, 15 września 2017, 11:47
Tagi: rodzina, na, wplyw, rodziny, pozniejsza, bezdomnosc

Czynniki wyznaczające bieg życia człowieka czerpią swoje źródło w środowisku rodzinnym. Na rozwój emocjonalny, intelektualny, uspołecznienie dziecka wpływa w dużym stopniu atmosfera domu rodzinnego. Życzliwa, ciepła sprzyja równowadze emocjonalnej, służy zaspokajaniu potrzeby bezpieczeństwa, poczucia własnej wartości i uznania; negatywna - utrudnia prawidłowe pełnienie funkcji socjalizującej, opiekuńczej i wychowawczej.
Więcej...

Dlaczego ludzie boją się miłości? (Dział: Rodzina, Psychologia)
Daria Michalik, piątek, 15 września 2017, 10:00
Tagi: rodzina, lek, milosc, przed, uczuciem

Większość z nas doświadczyło kiedyś rozpadu związku. Często zadajemy sobie pytanie: jak i dlaczego do tego doszło? Odpowiedź najczęściej możemy znaleźć we własnym wnętrzu.
Więcej...

Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna? (Dział: Zaburzenia Psychiczne)
Daria Michalik, czwartek, 14 września 2017, 15:23
Tagi: zaburzenia, terapia, psychoterapia, psychiczne, psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy, ta zaś jest najstarszym nurtem psychoterapii. Prekursorzy innych nurtów, które często powstawały w kontrze do psychoanalizy, zazwyczaj również przechodzili wcześniej szkolenie w psychoanalizie czy też przeszli psychoterapię własną w tym paradygmacie. Twórcą psychoanalizy był sławny Zygmunt Freud, który opracował swoją metodę do leczenia pacjentek z nerwicą. Skupiał się on na przemieszczaniu i przekształcaniu energii obecnej w ludzkich popędach i motywacjach, a nieprawidłowościami w tym zakresie tłumaczył powstawanie objawów.
Więcej...